Kayış


Kayış

İki ya da daha fazla dönen şaftı mekanik olarak birbirine bağlamaya yarayan esnek şeride kayış adı verilir. Kayışlar, gücü verimli bir şekilde iletmek/ göreceli hareketi izlemek için bir hareket kaynağı olarak kullanılabilir. Kayışlar üç ana grup altında incelenebilir.

• Düz Kayışlar: Güç aktarımının basit bir sistemidir, 19. Ve 20. Yy’da özellikle fabrikalarda transmisyon milinde gücü iletmek için kullanılırdı. O dönemlerde tarım, madencilik, tomrukçuluk alanlarında sıkça kullanılsa da günümüzdeki kullanımı çok yaygın değildir. Dezavantajı ağır yüklere maruz kaldığında kasnaktan kayma yapabilmesidir.

• V Kayışları: Bir aktarım kayışı görevi görür. Motordan gelen gücü, alternatör ve hidrolik direksiyon pompası gibi yardımcı elemanlara aktarır. Düz kayışlarda olan kayma ve hizalama problemi V kayışlarında çözülmüştür. Güç aktarımındaki temel kayışlardır. Avantajları: çekiş gücü, hareket hızı, yüksek rulman yükü, uzun servis ömrü.

• Zaman Kayışları: Araba motorlarında senkronize ve pozitif güç iletimini sağlar. En önemli görevi, Eksantrik mili, enjeksiyon pompası, dengeleme mili ve diğer yardımcı bileşenlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Bu kayışların dişleri kasnaklardaki dişlerle eşleşerek hareket eder.

İLETİŞİME GEÇİN