Distribütörlükler

DİSTRİBÜTÖRLÜKLER


100 yıldan uzun bir süredir, Timken firması farklı endüstriler ve pazar segmentleri üzerinde değer yaratma üzerine odaklanmıştır.
Tarihe Bakış

Henry Timken, yük vagonlarının keskin dönüşler yapmak zorunda kaldığı zamanlarda ciddi sorunlar yaşadıklarını görerek, bu sorunu ortadan kaldırabilmek adına yükü hem radyal hem de eksenel olarak taşıyabilecek olan konik rulmanları geliştirdi. Konik rulmanların gelişmesi ile birlikte insanlar çeşitli faydalar elde etti. İlk olarak araçlar daha kolay ve akıcı hareket ediyordu; böylece tamir ve parça değişimi masrafları çok azalmıştı. İkinci olarak vagon performansları daha iyi durumu geldi bu sayede vagonları çekecek daha az hayvana gerek vardı. Diğer bir fayda ise keskin dönüşlerde daha kolay hareket etme ile birlikte taşınan ürünlerin kaybı da minimuma inmiş oldu.
Konik rulmanların hayatı bu derece kolaylaştırmasının üzerine Henry Timken ve oğlu William Timken, Timken Roller Bearing and Axle Company adı ile günümüzde Timken Company olarak bilinen dünya devi bir üretici firmanın temellerini atmış oldu.
Firmaya Genel Bakış
Timken firması, ileri teknoloji ürünü olan “ anti-friction” olarak tabir edilen sürtünme önleyici yüksek performanslı çelik rulmanlar, mekanik güç aktarım sistemlerine odaklanmaktadır. Pazar Segmentleri
- Tarım
- Otomotiv
- Sivil Havacılık
- Ticari Araçlar
- Yapı
- Savunma
- Enerji
- Yiyecek & İçecek
- Endüstriyel Ekipman & Makine
- Metal
- Madencilik
- Güç Ekipmanları
- Demiryolları
Ürün Grupları

- Konik Makaralı Rulmanlar
- Oynak Makaralı Rulmanlar
- Silindirik Makaralı Rulmanlar
- Bilyalı Rulmanlar
- Yataklı Rulmanlar
- Şaft Yatakları
- Kaplinler
- Yağlar
- Keçeler
- Bakım- Montaj Ekipmanları
Rakamlarla Timken

- 2018 Satışları: 3.6 Milyar $
- Dünya Çapında Toplam Çalışan Sayısı: 21.000
- Toplam Tesisleri: 63 fabrika, 95 satış ofisi, 10 teknoloji ve mühendislik merkezi, 25 yükleme alanı, 30 ülkede ve 6 kıtada faaliyette
- 1922 yılından beri New York Borsasında yer almakta…

INA, FAG ve LUK markaları ile Schaeffler Grubu dünya çapında lider rulman üreticisi olmasının yanı sıra otomotiv endüstrisinin dünyaca tanınmış tedarikçilerindendir. Ana merkezi Herzogenaurach’ta bulunan firma 2018 yılında yaklaşık 14,2 milyar Avro ciro elde etmiştir. Dünyada 89.000 çalışanı ile Schaeffler Grubu aile şirketi olarak Almanya ve Avrupa’nın en büyük endüstri şirketlerinden biridir.
50'den fazla ülkedeki yaklaşık 170 ayrı konumda bulunan üretim tesisleri, Ar&Ge merkezleri ve satış şirketleri bulunmaktadır.
Schaeffler Group makinalar, tesisler ve motorlu taşıtlar için olduğu kadar havacılık ve uzay uygulamaları da dahil olmak üzere hareket eden her şey için hassas ürünler geliştirir ve üretir. Dünya çapında lider rulman ve doğrusal yatak üreticisi olduğu gibi otomotiv endüstrisinde de oldukça tanınan bir tedarikçidir.
Schaeffler Grubunun ana müşteri cirosunun %60’ını otomotiv endüstrisi oluşturur. Schaeffler Grubu Endüstri Departmanı, INA ve FAG markalarıyla 40.000’in üzerinde standart ürünü 60 alt sektörü kapsayacak şekilde müşterilerine sunmaktadır.
INA
İğneli rulman kafesinin 1949 yılında Dr. Georg Schaeffler tarafından icat edilmesi INA Rulmanlarının üretiminin başlangıç noktasını oluşturur. Böylece Alman endüstrisi için, Ina iğneli rulmanlarının geniş ölçekli üretimi başlamış oldu.
Ina Ürün Grubu
Bilyalı Rulmanlar, Makaralı Rulmanlar, İğneli Rulmanlar, Bombeli Rulman ve Yuva Üniteleri, Mafsal Rulmanlar, Vidalı Mil Rulmanları, Lineer Kılavuzlama Sistemleri, Motor Elemanları, Gergi Rulmaları, Su pompası, Triger Kitleri
FAG
FAG markasının 1883 yılında kurulmuştur. Fag rulmanlarını sadece sanayi, havacılık gibi alanlarda değil, binek otomobiller için sensör tekerlek yatakları, rüzgar türbinleri için dört metreden fazla dış çaplı büyük boyutlu rulmanlar ürettiği için çok çeşitli alanlarda görmek mümkündür.
FAG Ürün Grubu
Endüstri ve Otomotiv teknolojisi için Bilyalı Rulmanlar, Makaralı Rulmanlar, Rulman Yuvaları ve Aksesuarları, Manşonlar, Yüksek hassasiyete sahip yataklar, direksiyon ve süspansiyon parçaları, tahrik milleri ve amortisör bağlantı parçaları ile daha da genişleyecek
LUK
1965 yılında Amanya’ nın Bühl şehrinde üretime başlayan Luk firması, transmiyon sistemleri denilince akla ilk gelen firmalardandır. Dünyanın herhangi bir yerinde yeni üretilmiş her 4 arabadan 1’ i LUK debriyajı ile çıkmaktadır. LUK Ürün Grupları: Debriyajlar, çift kütleli volanlar, hidrolik direksiyon pompaları, kendinden ayarlı debriyaj ve motor bileşenleri

SKF, 1907'den beri lider bir global teknoloji sağlayıcısı olmuştur. Gücünü sürekli olarak yeni teknolojiler geliştirebilme yeteneği ve bunları rakiplerine karşı avantaj sağlayan ürünler oluşturmak için kullanmasından gelmektedir. 24 ülkede toplam 103 üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam çalışan sayısı 45678’dir.
Hizmet Sektörleri:
- Havacılık
- Tarım
- Arabalar ve hafif ticari taşıtlar
- Kompresörler
- İnşaat
- Elektrik motorları
- Yiyecek ve içecek
- Ev aletleri
- Endüstriyel fanlar
- Endüstriyel pompalar
- Endüstriyel güç aktarma ürünleri
- Takım tezgahları
- Denizcilik
- Malzeme işleme
- Tıp ve sağlık hizmetleri
- Madencilik, mineral işleme ve çimento
- Kağıt sektörü
- Demiryolları
- Kamyonlar, treylerler ve otobüsler

Ürün Grupları:
- Rulmanlar, üniteler ve yataklar (bilyalı rulmanlar, makaralı rulmanlar, yüksek hassasiyetli rulmanlar, küresel kaymalı rulmanlar, rulman üniteleri ve rulman yatakları)
- Keçeler
- Yağlama çözümleri
- Bakım ürünleri
- Güç aktarma ürünleri
- Kaplin sistemleri
- Test ve ölçüm ekipmanları

Koyo Seiko, dünyanın önde gelen rulman ve otomotiv direksiyon sistemleri üreticilerinden biri olarak sayılmaktadır. 1921 yılında Merkez ofisi Osaka Japonya da kurulan şirketin Asya, Avrupa ve Amerika da global işletmeleri vardır.
1 ocak 2006 yılında Koyo Seiko Co., Ltd. ve Toyoda Machine Works birleşerek JTEKT Corporation olarak yeni bir başlangıç yapmıştır.
JTEKT şirketi, dış çapı 7 metreyi bulan süper büyük rulmanlardan, iç çapı 1 mm den küçük minyatür rulmanlara kadar geniş bir ürün yelpazesini tasarlayıp üretir. JTEKT şirketi, 7 ülkede bulunan 18 üretim tesisine sahiptir. Bunun da ötesinde, 3 kıtada faaliyet gösteren 6 teknik araştırma ve geliştirme merkezi vardır.
Koyo Otomotiv, Tarım ve Yapı Endüstrisi, Ağır Sanayi ( Çelik ve Rüzgar Mili), Makine Araçları, Elektrik Motor ve Genel Makine gibi anahtar pazarlara odaklanarak hem orijinal ekipman üreticilerine hem de tedarikçilere yenilikçi çözümler sunmaktadır.
Koyo markasının otomotiv ve endüstriyel makine üreticileri arasında tanınmış olmasının başka bir sebebi, tüm imalat tesislerinin ISO/TS 16949 standardına onaylı olmalarıdır.
Ürün Grupları:

- Tek Sıra Sabit Bilyalı Rulmanlar,
- Konik Makaralı Rulmanlar,
- Silindirik Makaralı Rulmanlar,
- Küresel Makaralı Rulmanlar,
- Minyatür Rulmanlar,
- İğneli Rulmanlar,
- Özel Rulmanlar,
- Su Pompası Rulmanları,
- Rulman Üniteleri

NTN Corp. ve SNR Roulements şirketlerinin yaklaşık olarak 100 yıllık geçmişleri vardır. Her iki grupta 2007 yılına kadar ayrı ayrı gelişmiştir. NTN Corporation grubunun Avrupa’daki yapılanması olan NTN-SNR EUROPE, NTN grubunun Avrupa, Güney Amerika, Afrika ve Orta Doğu’daki tüm faaliyetlerini yönetmekte ve geliştirmektedir.
26 üretim tesisi ve günde 430.000 adet üretim kapasitesi bulunmaktadır. 2018 yılı cirosu 1,5 milyar Avrodur. 25.000 çalışanı ile 76 lokasyon, 97 satış ofisi ile NTN-SNR grubu yüksek kaliteli ürünler tasarlamakta ve üretmektedir.
Ürün Grupları:

- Bilyalı Rulmanlar,
- Konik Makaralı Rulmanlar,
- SilindirİK Makaralı Rulmanlar,
- Fıçı Makaralı Rulmanlar,
- İğne Makaralı Rulmanlar,
- Düz Hareket Rulmanları,
- Rulmanlı Yataklar ve Yatak Çeşitleri

2002 yılında kurulan MCB markası, otomotiv, endüstri ve tarım sektörlerinde kullanılmak üzere geniş ranjda kaliteli ve düşük maliyetli rulman, gres ve kardan mafsalı üretmektedir. MCB markası, Stockholm, İsveç’te MCB Bearings AB adıyla lisanslanmıştır. MCB markası en son üretim teknolojilerini kullanarak after-market çözümlerini sürekli olarak geliştirmektedir.
İsvçeli mühendislerinin sahip olduğu teknik bilgi ile endüstriyel alanda sürdürülebilir teknik hizmet ve çözüm sağlayıcısı olarak kendini konumlandırmıştır.
15 yıllı aşkın bir süredir MCB’ nin şirket mühendisleri ve rulman uzmanları, otomotiv ve endüstriyel satış sonrası ihtiyaçlar için yenilikçi ürün tasarımları ve üretim çözümleri sunmak üzere çalışmaktadır.
MCB Rulman Çeşitleri

› Adaptör Manşonu
› Klima Bilyalı Rulmanları
› Alternatör Bilyalı Rulmanları
› Açısal Temaslı Bilyalı Rulmanlar
› Debriyaj Rulmanları
› Silindirik Makaralı Rulmanlar
› Bilyalı Rulmanlar
› İğneli Makaralı Rulmanlar
› Yataklı Blok Rumanlar
› Kendinden Ayarlı Bilyalı Rulmanlar
› Oynak Makaralı Rulmanlar
› Konik Makaralı Rulmanlar
› Gergi Rulmanları
› Eksenel Bilyalı Rulmalar
› 1. Jenerasyon Tekerlek Rulmanları
› Tekerlerk Hub Rulmanları
› Su Pompası Rulmanları
› MCB Lithium MP3

Merkezi Denver’da (ABD) bulunan Gates Corporation, endüstriyel, hidrolik, zirai ve otomotiv uygulamalarında yüksek teknoloji ürünü kauçuk kayışlar ve hortumların önde gelen üreticisidir.
Gates tüm önemli otomobil ve makine üreticilerine olduğu gibi aynı zamanda yedek parça pazarına da tedarikte bulunmaktadır. Orijinal ekipman üreticileriyle kurduğu yakın işbirliği sayesinde Gates, tasarım ve üretim yöntemlerinde liderliği elinde tutmaktadır. Dünya genelinde neredeyse tüm otomobil üreticilerinin tedarikçisi konumunda olan Gates, kayış tahrik sistemleri ile de dünyanın dört bir yanındaki orijinal ekipman üreticileri tarafından tercih edilmektedir
Hizmet Sektörleri

- Otomotiv imalat
- Nakliyat
- Tarım
- Madencilik
- İnşaat
- Ofis ekipmanı
- Bilgisayar teknolojisi
- Gıda

Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Rusya, Afrika, Turkiye gibi bölgelerde satış ofislerinin yanı sıra üretim tesisleri de bulunmaktadır. 30 ülkede faaliyet gösteren Gates firmasının 15.000 çalışanı bulunmaktadır.
Tüm Gates Güç Aktarım işlemleri ISO 9001 ve ISO 14001 onaylıdır. Uluslararası ISO 9000 ve QS -9000 kalite tescilinin yanı sıra Gates ayrıca, VDA 6, EAQF ve TS16949 gibi otomotiv endüstrisinde uygulanan belirli standartlar için de sertifika almıştır.
Kayış ve hortumda dünya genelinde bir tedarikçi olarak Gates, işini yürüttüğü hem bölgesel hem de global ortamda üstlendiği sorumlulukların farkındadır. Gates’in amaçlarından biri de ilgili yerel, ulusal ve uluslararası mevzuat ve mesleki kurallara uymak ve kendi ürün ve hizmetlerinin çevreyi olumsuz etkilemesini önlemektir. Çevreye karşı bu duyarlılığı nedeniyle birçok Gates işletmesi ISO 14001 sertifikasını almış olup yakın gelecekte bunu diğerleri de izleyecektir.
Ürün Grupları:

- Kayışlar (kanallı kayış, triger kayışı, v-kayışı)
- Kitler (kanallı kayış- gergi kitleri, triger kiti, devirdaimli triger kiti)
- Gergi Rulmanı,
- Grank Kasnağı,
- Devir Ayar Rulmanı,
- Termostat,
- Hortumlar
- Kilit Yakıt Deposu Kapağı
- Radyatör kapağı
- Montaj Aletleri ve Kiti
- Adaptör

Continental Aktiengesellschaft Anonim Şirketi, 1871 yılında Almanya’nın Hannover kentinde kuruldu. Almanya’da ilk havalı bisiklet lastiği burada üretilirken bilim adamları da ilk profilli oto lastiğini icat ettiler.
Continental bu yeniliklerden başlayarak lider bir lastik üreticisi haline geldi. Lastik üretimine ilave olarak diğer teknik ürünlerin de üretimine başlanması ile birlikte Contitech adı altında özel bir grubun oluşumu başlamış oldu.
Ürün Grupları:

- Havalı Suspansiyon Sistemleri
- Kompansatörler
- Kayışlar
- Hortumlar
- Baskı Blanketleri
- Sızdırmazlık Sistemleri

Güç aktarım konusunda uzman olan Continental, müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmış kayış tahrikleri sunan global bir şirkettir. Contitech, otomotiv ve endüstriyel aplikasyonda bireysel kullanımlı ürünlerden komple sistem çözümlerine kadar geniş kapsamda kayış tahrikleri sağlar.

İLETİŞİME GEÇİN